Petr Fiala (ODS): Chceme zrušit daň z nabytí nemovitých věcí

18.03.2015

Petr Fiala (ODS): Chceme zrušit daň z nabytí nemovitých věcí

Poslanci ODS navrhnou zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. K rušení některých daní se strana zavázala ve svém programu.

Únor 2015. „Daň z nabytí nemovitých věcí se platí z již jednou zdaněných peněz – jestliže si kupuji nemovitost, musel jsem na ni vydělat a vydělané peníze zdanit. Chceme tedy odstranit dvojité zdanění. Zároveň je to překážka ve volném obchodu mezi lidmi,“ vysvětluje předseda ODS Petr Fiala. Sazba daně dnes činí 4 %. Při koupi rodinného domu za 3 miliony korun tak musí nový majitel vytáhnout z peněženky 120 000 korun: o tolik je cena nemovitosti vyšší. Daň proto výrazně ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení zejména mladým rodinám.

Ačkoliv daň velmi citelně znesnadňuje život občanům, stát si jejím výběrem příliš nepomůže: do státní kasy přiteče jen 8,9 miliard korun ročně. Občanští demokraté upozorňují, že vláda letos zvýšila provozní výdaje o neuvěřitelných 10,5 miliard korun. Z uvedených čísel jasně vyplývá, že daň může být zrušena, aniž se navýší deficit státního rozpočtu. Stačí, když vláda nebude zbytečně rozhazovat.

Výběr daně je navíc administrativně extrémně náročný a každého, kdo prodává nebo kupuje nemovitost, nesmírně obtěžuje. Kvůli byrokratické mašinérii je užitek z každé vybrané koruny mnohem menší.

ODS tvrdí, že peníze mají zůstat v peněženkách občanů: ti s nimi hospodaří vždy lépe, než státní pokladna.

Zdroj: Parlamentní listy

Vaše reality - víc než jen obchod
Vaše Reality cz, s.r.o.
Ulrichovo náměstí 762/6
Hradec Králové 2, 500 02

tel.: +420 773 123 091
tel.: +420 774 803 100
e-mail: info@vaserealitycz.cz
web: www.vaserealitycz.cz

Novinky v naší nabídce

Vaše reality - víc než jen obchod
ISO-17024-vaserealitycz
info@vaserealitycz.cz, +420 773 123 091
Jsme členem
Realitní komory ČR
Logo Realitni komory Ceske republiky